Pod Kalváriou 563/42
909 01 Skalica
Pondelok - Piatok
7:30 - 16:30
Sobota
8:30 - 11:30

Čo ste nevedeli o rukaviciach

 • Posted by: Ondrej Zelenka
 • Category: Ochrana pri práci

Čo ste nevedeli o rukaviciach

V starovekej Perzii, Ríme a Grécku sa nosili palčiaky. V stredoveku však rytieri potrebovali lepší pohyb prstov. A tak prišiel jeden z najväčších vynálezov v histórii ochrany rúk – prstové rukavice. V priebehu času sa rukavice stali aj neodmysliteľným módnym doplnkom. Poďme sa ale pozrieť na ich prapôvodný účel – ochranu rúk.

Proti porezaniu, odraniu, popáleniu, chladu, prepichnutiu, poliatia chemickou látkou, elektrickému výboju – rukavice vás môžu ochrániť možno viac, ako si myslíte. Najskôr ale musíte vedieť, aké nebezpečenstvo vám hrozí. Analyzujte aj tie najmenej pravdepodobné riziká.

Podľa čoho teda pracovné rukavice vyberať? Základnou normou je EN388 – mechanické riziká. V novembri 2017 prešla táto norma dlho plánovanou aktualizáciou. Poďme sa pozrieť, k akým zmenám prišlo a aké sú aktuálne požiadavky normy.

Pôvodná 14 rokov stará norma zahŕňala piktogram len so 4 číslami. Aktualizovaná norma ich môže mať až 6.

 • Prvé číslo určuje odolnosť proti oderu na stupnici 1-4 (kedy 4 znamená najodolnejšie).
 • Druhé ukazuje odolnosť proti prerezaniu na stupnici 1-5. Pokiaľ na druhej pozícii vidíte číslo x, tak počas testu došlo k otupeniu britvy.
 • Tretia číslica udáva odolnosť proti pretrhnutiu na škále 1-4.
 • Štvrtá pozícia stanovuje odolnosť proti prepichnutiu – 1-4.
 • Nová, piata číslica hovorí, aká je odolnosť rukavice proti prerezaniu pri skúške podľa normy EN ISO 13977. Tento test je povinný pre každú rukavicu, pri ktorej príde k otupeniu britvy. Výsledok sa značí písmenami A-F, kedy F je najvyšší stupeň ochrany proti prerezaniu.
 • Číslica na pozícii číslo 6 po novom udáva odolnosť proti nárazu. Pokiaľ rukavice testom prešli, nájdete na tejto pozícii písmeno P. Pokiaľ šiestu číslicu nenájdete, rukavice testom buď neprešli, alebo neboli relevantné.

Pokiaľ na ktorejkoľvek pozícii nájdete písmeno x, znamená to, že rukavice daným testom neprešli, alebo sa na túto danú rukavicu nevzťahuje.

Okrem nového značenia sa zmenil aj samotný spôsob testovania.

 1. Iný je spôsob testovania proti prerezaniu – po novom sa používa tzv. TDM-100. Test, pri ktorom sa používajú posuvné čepele – pre každé nové testovanie sa tak používa čerstvá čepeľ a nedochádza k skresleniu kvôli otupeniu nožov.
 2. Zlepšil sa spôsob testovania proti oderu – aktuálne sa používa štandardizovaný brusný papier a nedochádza tak k skresleniu používaním rôznych papierov.
 3. Používa sa tiež nová metodológia testovania proti nárazu – v pôvodnej norme sa testovala len dlaňová a prstová časť rukavice. Teraz sa testuje aj chrbát, čo užívateľom pomáha vybrať tú správnu rukavicu a predísť úrazom.

Akonáhle viete, čo ktoré číslo znamená, vybrať tú správnu rukavicu pre vás nebude žiadny problém. Výrobcovia majú na vyhovenie tejto normy ešte necelé 2 roky, ale vy sa už podľa nej môžete riadiť teraz. Testovaním podľa novej normy prešli z našej ponuky napríklad rukavice Sitta Palm, Sitta 3/4, Sitta Full alebo Stonechat.

Katalóg rukavíc nájdete TU.

Zdroj: cerva.com Publikované: 18. 01. 2018 | Autor: Michal Jirák

Author: Ondrej Zelenka