Pod Kalváriou 563/42
909 01 Skalica
Pondelok - Piatok
7:30 - 16:30
Sobota
8:30 - 11:30

Ochrana dýchacích ciest

  • Posted by: Ondrej Zelenka
  • Category: Ochrana pri práci

Na smog obyčajný respirátor nestačí. Pozrite sa ako sa treba chrániť

Pokiaľ si chcete chrániť dýchacie cesty proti smogu pri maľovaní alebo pri čistení odpadov, obyčajný respirátor alebo filtračná polomaska nepostačujú. Tie vás chránia len proti prachovým časticiam. Na ochranu pred chemickými látkami potrebujete vyšší stupeň ochrany.

Podľa čoho vybrať tú správnu masku

Často sa používa názov respirátor alebo rúško, presný názov znie filtračná polomaska. Filtračné polomasky sa delia do kategórií podľa toho, aké množstvo prachových častíc zachytia. Množstvo sa určuje podľa násobku najvyššej prípustnej koncentrácie látok v ovzduší NPK-K a prípustného expozičného limitu látok v ovzduší – PEL. Tieto limity sú stanovené nariadením vlády.

Filtračná trieda Maximálny násobok NPK-P/PEL Chráni proti
FFP1 4x nízkej koncentrácii prachu/aerosólu
FFP2 12x strednej koncentrácii prachu/aerosólu
FFP3 50x vysokej koncentrácii prachu/aerosólu

Najčastejším poškodením v prípade, že svoje dýchacie cesty vystavíte prachovým časticiam, je rozdutie pľúc. Pri ňom klesá rýchlosť okysličovania krvi a pociťujete nedostatok kyslíka aj pri menšej námahe. Každý problém s dýchacími cestami začína kašľom, takže nič nepodceňujte.

Ak sa chcete chrániť i pred plynmi (pozor – nie toxickými) s nepríjemným zápachom, zadovážte si masku s aktívnym uhlím. Aktívne uhlie filtruje plyny a zbaví vás nepríjemných zápachov z okolia. Dôkazom funkčnosti aktívneho uhlia je napríklad jeho použitie pri zachytávaní prchavých pár z benzínu u automobilov alebo v digestoroch. Aktívnym uhlím je vybavený napr. respirátor Refil 641 FFP2.

Pozrite si rozdelenie jednotlivých činností podľa kategórií filtračných tried s uvedením odporúčaného použitia aktívneho uhlia.

FFP1 FFP2 FFP3
sadrovanie brúsenie, rezanie, vŕtanie a pod.: betónu, kameňov, kovov, mäkkých drevín, skla práce s tvrdým drevom
manipulácia s cementom zváranie ocele, zinku (proti dymu vznikajúceho pri zváraní sa hodí aktívne uhlie) zváranie nerezovej ocele/hliníka
ťažba uhlia/kameňa postrekovanie proti škodcom (aktívne uhlie) manipulácia s azbestom a olovom
rastlinná výroba kontakt s alergénmi – peľ, zvieracia srsť, roztoče, plesne kontakt s vírusmi
práce v textilnom priemysle kontakt s baktériami a so smogom


Pozor – jedná sa len o odporúčania. Je na vás, aký typ ochrany zvolíte. Rozhodnite sa, akú mieru ochrany vyžaduje vaša práca, napríklad podľa bezpečnostného listu, ktorý musí obsahovať každá nebezpečná látka a zmes. Vždy si poriadne prečítajte i návod na použitie ochranných prvkov, aby ste sa vyhli poškodeniu dýchacích ciest. O dôležitosti návodov na použitie a bezpečnostných listoch jsme už písali.

Potrebujete vyšší stupeň ochrany?

Každý respirátor má jedno z označení R – reusable alebo NR – non reusable. Polomasky s označením NR by ste správne mali po jednom použití vyhodiť, pretože sa nedajú dezinfikovať a preto nemôžu správne fungovať pri ďalšom použití. Masky s označením R môžete použiť viackrát – vždy pozorne čítajte návod na použitie.

Doteraz sme sa venovali polomaskám, ktoré sú účinné proti prachovým časticiam. Pokiaľ však prichádzate do styku s chemickými látkami, napríklad pri odmasťovaní povrchov alebo chemickom čistení, musíte použiť vyšší stupeň ochrany. Potrebujete polomasku s vhodným filtrom.

Filter potrebujete i v prípade, že sa chcete chrániť proti smogu. Respirátor je dostatočnou ochranou v prípade, že hydrometeorologický úrad vyhlási zvýšenú prašnosť v ovzduší. V prípade zvýšenej hladiny škodlivých látok – prevažne SO2, ktorý tvorí smog, potrebujete polomasku s filtrami. Je však nereálne, aby v oblastiach zasiahnutých smogom všetci nosili filtračné polomasky. V smogovom období tak odporúčame obmedziť vychádzanie alebo odísť do prírody, pretože obyčajný respirátor nepostačuje.

Polomaska s filtrami Spirotek HM8500

V prípade, že chcete chrániť svoje pľúca pred vdychovaním škodlivých látok, potrebujete polomasku s vhodnými filtrami. Ak je látka tak agresívna, že sa do tela môže dostať aj cez očné sliznice, je pre 100% ochranu nutné použiť celotvárovú masku.

Celotvárová maska Spirotek FM9500

V prípade, že v miestnosti nie je prísun kyslíka, nepomôžu vám ani filtre. Ak nemáte prísun čerstvého vzduchu, potrebujete dýchací izolačný prístroj, ktorý používajú napr. hasiči.

Dýchací izolačný prístroj Scott Contour 300

Všetko je zbytočné, ak vám maska nesedí

Správna maska, filter ani aktívne uhlie nebudú nikdy správne fungovať, ak vám maska správne nedosadá na tvár. Najprv si musíte vybrať správnu veľkosť S, M alebo L. Pri používaní je nutné mať hladko oholenú tvár, aby maska presne sedela a priliehala na tvári. Ak máte dlhé vlasy, zopnite si ich dozadu a dajte si dole všetky šperky. A aby ste mali istotu, že maska bude vždy dokonale sedieť, siahnite po tvarovateľnej maske.

Zdroj: cerva.com | Publikované: 14. 03. 2017 | Autor: Michal Jirák

Author: Ondrej Zelenka