Pod Kalváriou 563/42
909 01 Skalica
Pondelok - Piatok
7:30 - 16:30
Sobota
8:30 - 11:30

Práca v stoji

  • Posted by: Ondrej Zelenka
  • Category: Ochrana pri práci

Dlhé státie znižuje produktivitu. Vieme, ako zmierniť následky.

Podľa výskumu si takmer polovica zamestnancov v celej Európe sťažuje na práci v bolestivých či únavných polohách. Častým dôvodom je práca v stoji, pri ktorej sa zle prekrvujú nohy a prináša aj bolesti chrbta a kĺbov. Vieme, ako tieto následky práce v stoji redukovať.

Problémy s chrbticou, stuhnutosť svalov alebo napríklad bolesti bedrových kĺbov spôsobujú, že sa zamestnanci rýchlo unavia, čo môže viesť k nižším pracovným výkonom. Stačí pritom tak málo – vylepšiť podmienky k práci.

Zmeňte postoj zamestnancov, zvýšite produktivitu

Podlahy vo veľkých výrobných či montážnych halách sú spravidla vyrobené z betónu či dlaždíc. Takýto povrch je ale pre dlhodobé státie veľmi nevhodný a namáha telo. Problémy, ktoré z toho pramenia sa volajú muskuloskeletálne poruchy – MSD a najčastejšie zhoršujú funkciu chrbtice, ramien a končatín. Odhaduje sa, že tieto onemocnenia do roku 2030 postihnú okolo 50 % populácie.

Toto onemocnenie môžete mať, aj napriek tomu aby ste o nich vedeli (postihuje aj tých, ktorý v práci naopak dlho sedia). Zo začiatku sa prejavuje bolesťami chrbta a kĺbov, môže ale pokračovať kŕčovými žilami a bolesťami hlavy a viesť k ešte vážnejším problémom. Navyše zdanlivo ľahké problémy môžu viesť k nepozornosti a nepríjemným nehodám.

Stáť sa v určitých typoch zamestnaní jednoducho musí. Podmienky a spôsob státia sa však dajú jednoducho vylepšiť pomocou proti-únavových rohoží.

Ako rohože pomáhajú?

Tepny rozvádzajú krv zo srdca do celého tela, teda aj do nôh. Keď chodíme, sťahujú sa lýtkové svaly a zlepšuje sa prietok krvi. Keď ale stojíme na mieste, krv sa môže v lýtkach hromadiť,spôsobovať opuchy a zhoršovať krvný obeh.

Proti-únavová rohož je vyrobená z mäkkých podušiek, na ktorých sa chodidlá mierne pohybujú, a prispôsobujú sa materiálu. To stačí k tomu, že sa svaly sťahujú a rozťahujú a pomáhajú krvnému obehu. Pohyb nôh zároveň núti telo udržiavať stabilitu a nedochádza tak k nerovnomernému rozloženiu váhy (pri bežnom státi až 70 % hmotnosti nevedomky prenášame na pravú nohu). Vďaka tomu toľko nezaťažujete kĺby ani chrbticu.

Proti-únavové rohože tak nie sú len proti-únavové ale zároveň:

  • zmenšujú bolesti nôh,
  • potlačujú bolesti chrbtového svalstva a chrbtice,
  • uľavujú bolestiam kĺbov a bedier,
  • aktivujú svalovú činnosť a podporujú tak krvný obeh,
  • tepelne izolujú od studených a vlhkých podláh,
  • chránia nie len zamestnancov ale aj podlahu pred poškodením.

Vyberte si proti-únavovú rohož z našej ponuky a zvýšte tak produktivitu svojich zamestnancov.

Zdroj: cerva.com Publikované: 20. 11. 2017 | Autor: Michal Jirák

Author: Ondrej Zelenka