Pod Kalváriou 563/42
909 01 Skalica
Pondelok - Piatok
7:30 - 16:30
Sobota
8:30 - 11:30

Reflexné oblečenie

  • Posted by: Ondrej Zelenka
  • Category: Reflexné oblečenie

S reflexným oblečením ste na ceste vidieť až 10x lepšie. Ako ho správne vybrať?

Takmer dve tretiny všetkých nehôd, u ktorých zomierajú chodci, sa stanú v noci. Aj preto v roku 2016 vyšla novela zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách, ktorá chodcom za zníženej viditeľnosti prikazuje nosiť reflexné prvky.

Hi-Vis oděvy, tedy oblečení s reflexními prvky, dokáží zvýšit viditelnost člověka v noci i desetinásobně. Šance, že si vás řidič včas všimne, je tak mnohem větší.

Důležité přitom je mít reflexní prvky na správných místech. Ideálně tak, aby byly vidět zepředu, zezadu i ze stran. A riziko nehody bude výrazně menší.

Štatistiky: menej svetla = o tretinu viac nehôd.

Význam reflexných prvkov dokazuje nielen to, že podľa zákona musia mať chodci, ktorí za zníženej viditeľnosti sa pohybujú mimo obce, ale aj štatistiky nehodovosti. Len od októbra do decembra 2015, teda v mesiacoch, kedy sa začína výrazne skôr stmievať, autá priemerne zrazila skoro 400 lidí každý měsíc. Teda o 100 viac, ako je mesačný priemer za celý rok.

Do lesa, na stavbu i na letisko

Práve reflexné prvky pritom môžu počet takýchto nehôd výrazne znížiť. A to ako v bežnej prevádzke, tak na každom pracovisku, kde sa zamestnanci pohybujú medzi dopravnými prostriedkami. Okrem stavebných robotníkov ich tak využijú napríklad pracovníci v lese, na stanici alebo na letisku.

Vďaka Hi-Vis oblečeniu sú zamestnanci lepšie vidieť nielen za tmy, ale aj v hmle, daždi alebo pri snežení. Ľahko si ich všimnú nielen spolupracovníci, ale aj prechádzajúci vodiči. A jednoducho tak znížite počet pracovných úrazov.

So správnym výberom pomôžu predpisy

Ako má reflexný odev pre zamestnancov vyzerať, určuje norma EN ISO 20471 z roku 2013. Nahradila tak staršiu európsku normu EN 471 (ktorá je stále použiteľná pre oblečenie vyrobené v čase jej platnosti).

Nový predpis rozdeľuje Hi-Vis odevy do 3 skupín podľa minimálnej plochy použitých materiálov:

Materiál Trieda 1 Trieda 2 Trieda 3
Podkladový materiál 0,14 m2 0,5 m2 0,8 m2
Retroreflexný materiál 0,1 m2 0,13 m2 0,2 m2
Kombinovaný materiál 0,2 m2

Norma stanovuje tiež rozmiestnenie a počet reflexných prvkov. Vyššia bezpečnostnej triedy napríklad vyžadujú, aby pruhy ohraničovali postavu – samotná vesta preto nestačí.

Oblečenie by malo mať aj vertikálne reflexné prvky. Zaisťujú, že bude zamestnanec dobre vidieť, aj keď sa skloní pre náradie.

Akú triedu si vybrať? Záleží na pracovisku

Výber zodpovedajúce triedy súvisí s tým, kde zamestnanci pracujú.

  • Trieda 1 – vhodná pre zamestnancov, ktorí sa nepohybujú na pozemných komunikáciách alebo koľajniciach a ktorí sa stretávajú s prevádzkou do rýchlosti 30 km / h.
  • Trieda 2 – je určená pracovníkom, ktorí sa pohybujú na cestách a koľajisku bez prevádzky alebo v ich blízkosti. Rýchlosť okolitých vozidiel nesmie prekročiť 60 km / h.
  • Trieda 3 – najvyšší stupeň ochrany, ktorý využijú zamestnanci pracujúci na cestách a koľajisku alebo v ich blízkosti, kde je aspoň čiastočný prevádzku.

Povinnosť poskytnúť zamestnancom výstražné odevy stanovuje aj vládne nariadenie. Aby ste mali istotu, že mu vyhoviete, je potreba použiť oblečenie s certifikáciou EN ISO 20471: 2013.

Reflexné oblečenie na leto, do dažďa aj do mrazu

Hi-Vis oblečenie sa vašim potrebám prispôsobí nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj využitím. Kým v lete si zamestnanci často vystačia s reflexným trikom či vestou, v zime 100% ocenia aj bundu s teplou podšívkou.

Oblečenie preto vyberajte tiež podľa podmienok, aké pracovníkov čakajú. A mimochodom – v našej ponuke z výstražných odevov nájdete aj reflexné oblečenie, ktoré je nehorľavé alebo ponúka zvýšenú odolnosť proti chemikáliám. Vďaka tomu ho využijete aj v tých najnáročnejších prevádzkach.

Zdroj: cerva.com | Publikované: 13. 10. 2017 | Autor: Patrik Kudláček

Author: Ondrej Zelenka